MODROTISK Na výtvarný úkol o modrotisku budeme potřebovat inkoust, nejlépe zmizík, nebo jednou z variant je i tekuté lepidlo místo zmizíku, tvrdý papír, velký plochý štětech, ve variantě s lepidlem i malý kulatý štětec. 

Nejprve si ale ale řekneme něco o tom, co je modrotisk: Modrotisk je technika zdobení látky. Dříve byla u nás velmi častá. Dělali se tak například kroje, ale pak téměř vymizela. Do dnes existují pouze dvě dílny v České republice, které to umí ještě tak, jak se to dělalo dřív. Jedna je v Olešnici a druhá ve Strážnici. Protože je to natolik jedinečná technika a protože už to umí jen na dvou místech v republice, tak se tento zvyk dostal v roce 2014 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.  Na Olympiádě v Tokiu v roce 2021 vytvořila návrhářka Zuzana Osako české kroje na počest unikátního modrotisku.

Co je Unesco? Je to světová organizace. Po celé světě chrání, opravuje a stará se o památky, aby je nikdo nezbořil, nespadly stářím a aby bylo dost peněz je opravovat. Když třeba Česká republika má neskutečně zajímavou památku – například Holašovice, tak napíše do centrály Unesco v Paříži, vysvětlí, že takováto vesnička už nikde jinde na světě není a Unesco ji zapíše na svůj seznam extra super památek. Holašovice pak dostanou peníze na opravy, ale také už nikdy nesmí například některý domek zbořit, nebo třeba přistavět si další patro. Vše musí zůstat tak, aby i lidé za 200 let se mohli podívat, jak vypadalo selské baroko. Stejně tak chrání Unesco i zvyky a tradice. V České republice máme 14 staveb na seznamu světového kulturního dědictví Unesco a 6 zvyků a tradic.  https://www.unesco-czech.cz/unesco-pamatky/#page_start

 


Modrotisk se dělal tak, že na bílou látku se namalovali nebo natiskli razítkem vzory. Malovali se tekutinou nazývanou rezerva – což znamenalo, že tam kde je, tekutina zůstane místo bílé.

 Pak se látka namáčela v kádích s modrou – indigovou barvou. Tam kde natisknutá tekutina nebyla, tam se látka zabarvila na modro. Krásně je to popsáno i s doprovodnými obrázky na http://www.nulk.cz/2019/03/19/modrotisk/

Do dílen je také možné přijít i na exkurzy. Modrotisk se dostal i na obleček slavné sošky Čůrajícího chlapečka v Bruselu. Socha byla vytvořena v roce 1619 a lidé ji oblékají do nejrůznějších oblečků, kterých má dohromady už 700! A náš jedinečný modrotisk nemohl v šatníků chybět.

My si zkusíme tuto jedinečnou techniku také! 


Může vyzkoušet několik variant:

·       vosk (svíčka) a vodovky (nevýhoda, že se se svíčkou nedají udělat drobné vzory a musí se na ni tlačit)

·       tekuté lepidlo a vodovky

·       zmizík a inkoust  (nejhezčí varianta, ale musíme si sehnat inkoust a zmizík)

Dále potřebujeme štětce. Jeden větší plochý na modrou barvu a malý kulatý, pokud děláme variantu s lepidlem. 

Budeme potřebovat tvrdý papír A4,  jednu z variant vosk/svíčka, tekuté lepidlo, nebo zmizík, jednu z variant inkoust, nebo modrá vodovka. 


Na papír si vytvoříme vzory pomocí vosku/lepidla/ zmizíku. Vzory k inspirace najdeme na obrázku. Jsou to většinou květinky, lístečky, hroznové víno, čárky, tečkované čáry, kudrlinky….

 


Na papír si vytvoříme vzory pomocí vosku/lepidla/ zmizíku. Vzory k inspirace najdeme na obrázku. Jsou to většinou květinky, lístečky, hroznové víno, čárky, tečkované čáry, kudrlinky….

 
Až máme natřeno, necháme uschnout.

 
Pak je možné se rozhodnout, zda budeme dělat pouze látku se vzory, nebo jestli se pustíme do nějakého kusu oděvu – například zástěra, sukně, košile, stuha do copu…  

Pak lehoulince načrtneme požadovaný kus oděvu a vystřihneme.

 


Hotovo! Úkol k poctě modrotisku, světově unikátní kulturní památce zapsané na sezna světového kulturního dědictví UNESCO v roce 2018.
 

Žádné komentáře:

Okomentovat

copyright © . all rights reserved. designed by Color and Code

grid layout coding by helpblogger.com