ALBATROS DII


Úkol je inspirovaný osobností Manfreda von Richthofena, německého stíhacího pilota první světové války. Jeho přezdívky byly „Rudý baron“, nebo také Eso všech es, jelikož byl nejlepším stíhacím pilotem v celé první světové válce! Jeho letecké mistrovství je spojováno právě s letounem Albatros DII.

 


Na výrobu budeme potřebovat kousek kartonu (tak velikost A5), ruličku, dvě špachtle o rozměru 20x2,5cm, tavící pistoli, tempery a štětec, kousek špejle, nůžky a nejlépe řezák.

Špachtle se kupují v obchodech s výtvarnými potřebami. V Brně určitě jeden z nejlepších GABart na Lidické 30. V jednom balení bývá tak 50 ks za 120 Kč.

Kdo bude chtít, tak níže je šablona na vrtuli a další části letadla. 


Nejprve si připravíme vrtuli, směrovku a výškovku. Jedna varianta je si podle návodu části narýsovat, druhá možnost je stáhnout si šablonu přiloženou níže.Na karton také obkreslíme 2x ruličku a také vystřihneme.

 


 Šablony obkreslíme na karton a vystřihneme.


Na okraj ruličky naneseme silikon a nalepíme na obě strany připravená kolečka.

 Nyní jsme připraveni řezat … budeme vyřezávat otvory na jedno z křídel. Špachtle je široká 2,5 cm, tedy na každé straně uděláme asi takto dlouhé řezy. Je nutné si promyslet řezy tak, aby křídlo pak nebylo nakřivo.

 
Na vršek ruličky naneseme silikon a budeme lepit druhé křídlo. I zde je nutné si krok dobře promyslet, aby vše bylo srovnané – přesně nad sebou a rovnoběžně.

 
Další krok bude ocas letadla – směrovka a výškovka. Tak prvně výškovka – vodorovná část. Zkusíme si řez načrtnout tužkou a podle pravítka. Řez vedeme až do ruličky.Do řezu zasuneme připravenou výškovku.

 
Nyní se pustíme do dalšího řezu, a to řezu na směrovku. Řez vedeme skrz celou výškovku až do ruličky.

 

Zasuneme směrovku.

 Křídla mezi sebou potřebují vzpěry. Tak jim je vytvoříme… změříme si prostor mezi křídly a narýsujeme si na karton dva obdélníčky. Rozměry jsou 2,5 cm – to je šířka křídla a další rozměr je ten, co jsme naměřili jako prostor mezi křídly. Vystřihneme a vyzkoušíme, jestli to pasuje.

 Na křídlo, v místech kde bude vzpěra naneseme silikon a vsuneme vzpěru. Kde přesně vzpěra je, není tak podstatné. Dalo by se říct, že není uprostřed, ale blíž k tělu letadla.

 
Připravenou vrtuli nalepíme tavnou pistolí.  Do konstrukční celistvosti už nám schází jen kolečka. Ty narýsujeme na karton a vystřihneme. Kolečka jsou součástí šablony, nebo narýsujeme kružítkem o poloměru cca 1 cm/1,5cm.

 Připravíme si špejli. Délku budeme řešit až později, tedy zatím budeme pracovat s delší, než potřebujeme.

 


Do kartonového kolečka uděláme malou dírku. Když ji uděláme moc velkou, bude to hůř držet.

 


Dírkou prostrčíme špejli a jen náznakem by měla prostupovat skrz kolečko. Zaděláme silikonem z tavící pistole. 

 


Do ruličky uděláme zářez v místě, jak je naznačené na obrázku. 


Na obrázku je tužkou naznačená rovina - polovina ruličky a je zde vidět řez, který chceme. 
 Vezmeme si zpět špejli z kolečkem, přitavené tavící pistolí. 


Špejli s kolečkem zatlačíme do zářezu. Kolečko umístíme tak, aby se dotýkalo letadla.  Špejli zkrátíme tak, aby bylo možné nasadit další kolečko, které bude naléhat na letadlo. Špejli pohodlně přestřihneme nůžkami. 
Nasadíme druhé kolečko a zatavíme tavící pistolí.

 
Na vršku letadýlka řezákem vyřízneme místo pro pilota. 


Letadýlko nabarvíme a ozdobíme podle barev, které hájíme 😊 


 ŠABLONA NA STAŽENÍ

https://drive.google.com/file/d/1uZ1RMekKQ-edkFtao2USB9ZuKeg2kgo6/view?usp=sharing

Žádné komentáře:

Okomentovat

copyright © . all rights reserved. designed by Color and Code

grid layout coding by helpblogger.com