HAVAJSKÝ VĚNEC


Úkol je inspirovaný animovanou pohádkou odvážná Vaiana, která se odehrává právě na Havaji.  Jistě mnozí z nás znají havajský květinový věnec, který se nosí na krku – tomu se říká LEI. Věnci, který se nosí na hlavě se říká stejně. Pokud je věnec vyrobený nejvíce z listů, říkáme mu HILI.
Na výrobu LEI HILLI budeme potřebovat  2 tvrdé bílé papíry (obvod hlavy bývá v rozmezí 50-59 cm a formát A4 je na délku 29 cm – tak by 2 papíry měly být akorát). Dále potřebuje zelené papíry – tvrdé, měkké, i různé odstíny zelené (určitě si lze poradit s jedním odstínem a měkkým papírem). Důležitá je tavná pistole a na dekoraci kousky barevného papíru – krepáku, ubrousku, hedvábného papíru…

 


Nejprve slepíme dva bílé A4 papíry na délku – to bude základ věnce.

 


Lepíme cca 2,5 cm přes okraj. Lepíme lepidlem, nebo tavkou. 

 


Když máme papíry slepené, měla by být celková délka cca 56 cm. 


Ze slepených papírů odstřihneme cca 10 cm široký pás – je tedy možné z jedněch slepených papírů udělat více věnců (nejlépe to vychází na 2)

 


Pak pás papíru přiložíme k hlavě a naměříme si velikost. Věnec by měl sedět až v části čela. 

Konce slepíme a můžeme začít vyrábět listy.

 
Ze zelených papírů budeme vystřihovat tvary podlouhlých listů. Různě dlouhé, různě široké… Není třeba žádných přesností. Stříháme od oka.

POZOR – důležité je, abychom nastříhali z jednoho papíru co nejvíce listů. Proto s místem šetříme a snažíme se využít každý kousíček! 
Když se zdá, že listů je dostatek (kdyby ne, tak ještě dostříháme), tak začneme lepit. Pro zatím lepíme všelijak nás napadne. No možná je nejlepší začít největšími listy a až nakonec lepit ty nejmenší. Některé z listů přesahují přes okraj. Kapneme na papír tavkou a nalepíme. Pokud se někdo bojí spálených prstů, pomůže si například druhým koncem tužky.

 Jakmile se začne věnec zaplňovat, tak už více myslíme na to, kam listy budeme lepit, abychom zaplnili každé bílé místečko. Přemýšlíme, zda je teď lepší malý lístek, nebo tlustý lístek.

 


Když je věnec bohatě zalistěný, tak ještě lístky natvarujeme – například natočíme konce na tužku a zakulatíme – tím vznikne více prostorový efekt.

 
Naposled můžeme přidat drobná kvítka. Stačí zmuchlat kousíček barevného papíru a přidělat tavící pistolí.

 

Zajímavosti z Havaje

Každý z nás zná naprosto dokonale název havajských autobusů. Snad skoro nikdo na planetě by něco takového neznal!!! Autobusy se na Havaji jmenují WIKI WIKI. V havajštině to znamená „rychle“. Odtud název wikipedie 😊Květina za uchem. Na Havaji ženy často nosí za uchem květinu. Nesmí ale zapomenout na jasná pravidla! Když si žena dá květinu za levé ucho, znamená to, že již našla svého milého. Pokud si jej dá za pravé ucho, dává najevo klukům, že ještě toto pravého nenašla 😊
ALOHA je pro havajčany něco jako pozdrav „ahoj“. Nicméně ahoj to úplně není. ALOHA je přání v lásku, mír, harmonii, kterou přináší velký duch. Havajčané si tedy na pozdrav přejí pro druhého lásku a v duši klid a mír.


Žádné komentáře:

Okomentovat

copyright © . all rights reserved. designed by Color and Code

grid layout coding by helpblogger.com